دانشگاه مطلوب با حذف بزرگان از دانشگاه

دانشگاه مطلوب با حذف بزرگان!

شنبه, ۲۰ شهریور, ۱۳۸۹

چکیده : موج جدید بازنشستگی اجباری با خانه نشین کردن « عابدی جعفری» و «داود کریمی دستجردی» استادان دانشگاه تهران کلید خورده است. حسن عابدی جعفری از مشاوران میر حسین موسوی در دوران انتخابات سال گذشته بود .همچنین گفته می شود تعدادی دیگر از استادان دانشگاه تهران نیز بازنشسته شده اند. هر چند اسامی دقیق این استادان هنوز اعلام نشده است اما تا زمان بازگشایی دانشگاه ها معلوم می شود که به زودی چه کسانی باید اتاق های کوچک شان در دانشگاه را برای همیشه ترک کنند.

گروه اجتماعی کلمه-هدی ستایش: بازنشستگی و اخراج استادان دانشگاه های کشور که از چند سال پیش آغاز شده بود ، این روزها دوباره وارد فاز تازه ای شده است.

سیدعلیرضا حسینی بهشتی و قربان بهزادیان نژاد دو مشاور میر حسین موسوی چند ماه پیش از دانشگاه تربیت مدرس اخراج شدند. این استادان که هر کدام سابقه ماه ها زندانی بودن را داشتند پس از آزادی از زندان نیز نتوانستند به محل کارشان بازگردند و نام شان از فهرست استادان دانشگاه های کشور حذف شد.چون آنها مطابق میل حاکمیت رفتار نمی کردند.

اما اعضای جامعه دانشگاهی کشور معتقدند که این روزها روش دیگری هم که چندان جدید نیست برای حذف استادانی که همسو با حاکمیت عمل نمی کنند یا موضعی انتقادی به آن دارند ،دوباره آغاز شده و به احتمال زیاد در ماه های آینده نیز وارد دور جدیدی خواهد شد .

بازنشستگی اجباری استادان دانشگاه ها، هر چند تنها راه فشار وارد کردن بر اعضای جامعه دانشگاهی کشور نیست و دولت از همه راه ها برای فشار بر استادان مستقل کشور بهره می گیرد. تا جایی که طبق اخبار دقیق در بسیاری از دانشگاههای کشور از جمله دانشگاه تربیت مدرس برای اعمال فشار بر استادان مستقل موجی از احضار آنان به مراجع انتظامی و حراستی در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید آغاز شده است.

کارشناسان مسائل دانشگاهی معتقدند فشار بر دانشگاه تربیت مدرس از روزی وارد مرحله جدی تری شد که ۱۱۶ نفر از استادان این دانشگاه در نامه ای سرگشاده به رهبر انقلاب نسبت به فضای رعب و وحشت در دانشگاهها که در پی بازداشت و تهدید و اخراج دانشجویان و اساتید بوجود آمده اعتراض کرده و هشدار دادند ادامه این روند آثاری ویران‏کننده بر سرعت پیشرفت علمی کشور خواهد داشت که جبران آن به سادگی میسر نیست.


موج تازه بازنشستگی استادان

موج جدید بازنشستگی اجباری با خانه نشین کردن « عابدی جعفری» و «داود کریمی دستجردی» استادان دانشگاه تهران کلید خورده است .حسن عابدی جعفری نیز از مشاوران میر حسین موسوی در دوران انتخابات سال گذشته بود .

همچنین گفته می شود تعدادی دیگر از استادان دانشگاه تهران نیز بازنشسته شده اند. هر چند اسامی دقیق این استادان هنوز اعلام نشده است اما تا زمان بازگشایی دانشگاه ها معلوم می شود که به زودی چه کسانی باید اتاق های کوچک شان در دانشگاه را برای همیشه ترک کنند .

استادان منتقد حذف می شوند

استادان دانشگاهها و اعضای جامعه دانشگاهی بیم آن را دارند که با این روش تعداد زیادی از استادان منتقد به دولت به اجبار از دانشگاه ها کنار گذاشته شوند. به خصوص آنها حرفهای اخیر کامران دانشجو وزیر علوم دولت احمدی نژاد را گواهی بر این مدعا می دانند . .او چند روز پیش در گفتگو با رسانه های دولتی گفت :« دانشگاه نامطلوب را با خاک یکسان می کنیم.»

آیا طرح بازنشستگی استادان دانشگاه ها نیز در جهت مطلوب کردن هر چه بیشتر فضای دانشگاه ها به قول این وزیر دولت احمدی نژاد است ؟

کامران دانشجو با فاصله چند روز پس از تصفیه گسترده رؤسای دانشگاهها، این حرفها را زد. آیا حرفهای اخیرش هم مقدمه ای برای پاک سازی جدید دانشگاهها است ؟آیا این بار استادان با تجربه و منتقد دولت قربانی خوهند شد ؟دانشجو در سخنرانی اش با به‌کارگیری ادبیاتی غیر متعارف، هشدار داد که اگر در دانشگاهی مراسم مذهبی برگزار نشود، یا صدای اذان ظهر در آن بلند نشود و یا نمازخانه نداشته باشد، باید با خاک یکسان شود.سخنانی که برای خیلی ها به ویژه اعضای جامعه دانشگاهی کشور عجیب و غیر متعارف بود.

قانون چه می گوید؟

اما بازنشستگی اجباری استادان دانشگاه تا چه حد قانونی است و طبق چه مقرراتی اجرا می شود . آیا این طرح به زودی دانشگاه ها را از وجود استادان برجسته که هر کدام سابقه تدریس طولانی دارند خالی می کند ؟

موضوع بازنشستگی استادان دانشگاه های کشور از تیرماه سال ۸۵ که اولین بازنشستگی ها در دانشکده حقوق دانشگاه تهران رخ داد آغاز و سپس به دانشکده ادبیات این دانشگاه نیز رسید و بعدها دامنه اش تا دانشگاه علامه طباطبایی نیز گسترش یافت. این موج با خبر بازنشستگی حسین بشیریه پدر جامعه شناسی سیاسی ایران و دکتر میرجلال الدین کزازی فضای آکادمیک ایران را تحت تاثیر قرار داد. پیش از آنها نینیز دکتر رضا رئیس طوسی استاد اقتصاد سیاسی و نفت و دکتر احمد ساعی استاد مسائل جهان سوم مشمول حکم بازنشستگی شده بودند.

بازنشستگی استادان دانشگاه طبق روال سال های گذشته مطابق با ماده ۳۶ آیین نامه استخدام اعضای هیات علمی مصوبه هیات امنای دانشگاه تهران انجام می شود. ماده ۳۶ این آیین نامه می گوید که اعضای هیات علمی دانشگاه ها با درجه دانشیاری و استادی با ۳۰ سال سابقه تدریس و ۶۵ سال سن بازنشسته می شوند البته بندی از این ماده اضافه می کند اگر درجه علمی مشمولان استاد تمام باشد اظهار نظر گروه علمی درباره ادامه تدریس آنها مدنظر قرار می گیرد.

آنچه موضوع بازنشستگی استادان دانشگاه های کشور را از سالها پیش تبدیل به موضوعی جنجال آفرین کرده است موضوع تبعیض هایی است که گاه و بی گاه درباره انتخاب این استادان و نحوه بازنشستگی شان مطرح می شود. برخی معتقدند بازنشستگی استادان با توجه به دیدگاه آنان انجام می گیرد . چرا که بسیاری از استادان میانسال دانشگاهها که همسو با دولت هستند هرگز مشمول قانون بازنشستگی نمی شوند.

پیش از این نیز حسین بشیریه استاد علوم سیاسی، ایرج گلدوزیان، ناصرکاتوزیان و عرفانی استادان قانون جزا، حقوق مدنی و قانون تجارت، دکتر گرجی استاد حقوق اسلامی، هادی سمتی استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی، تجلیل استاد دانشکده ادبیات، سیدحسین صفایی استاد دانشکده حقوق و دکتر داوری استاد فلسفه دانشگاه تهران مشمول حکم بازنشستگی شده اند.

احمدی نژاد چگونه می خواهد دانشگاه مطلوب خود را بسازد؟

گفته می شود تعداد زیادی از اعضای هیات علمی دانشگاههای کشور هم اکنون در آستانه بازنشستگی قرار دارند .هر چند اسامی دقیق آنها مشخص نیست . خیلی ها معتقدند با شروع فصل پاییز اسامی دقیق بازنشستگان را خواهیم دانست.آیا این بار با بازنشستگی اجباری استادان ،احمدی نژاد و وزیر کابینه اش می خواهند دانشگاه مطلوب خود را بسازند ؟

Advertisements

دربارهٔ iraneziba

بهبهان دیار گل نرگس
این نوشته در Uncategorized, سیاست و اخبار : ایران ارسال شده و با برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s