بهبهان:خاطره تلخ یک روحانی از زندان: فقط این وسط ۵۰۰-۴۰۰ نفر اعدام می‌شوند!

چکیده :رییس یکی از زندان های جنوب شرقی کشور به او گفته اعدام مرتکبین جرایم مواد مخدر معمولا در یکی دو سال اول ریاست روسای قوه قضاییه تشدید می شود. زیرا این آقایان وقتی تازه وارد سیستم قضائی می شوند فکر می کنند قبلی ها می توانستند ولی قاطعانه برخورد نکردند و قاطعیت هم به نظرشان همان مجازات گرایی و تشدید مجازات ها است. ولی پس از مدتی که رییس جدید از بی فایده بودن و پرهزینه بودن این عمل اطمینان حاصل می کند، روند اعدام ها سیر نزولی می یابد! این وسط فقط ۴۰۰- ۵۰۰ نفر اعدام می شوند….

سید جعفر اسحاقی، از روحانیون مبلغ حوزه علمیه، در یادداشتی که در سایت حوزوی روات حدیث منتشر شد، نوشت:

چند سال پیش دوستی که زندان ها را برای تبلیغ انتخاب کرده بود برایم تعریف کرد که رییس یکی از زندان های جنوب شرقی کشور به او گفته اعدام مرتکبین جرایم مواد مخدر معمولا در یکی دو سال اول ریاست روسای قوه قضاییه تشدید می شود. زیرا این آقایان وقتی تازه وارد سیستم قضائی می شوند فکر می کنند قبلی ها می توانستند ولی قاطعانه برخورد نکردند و قاطعیت هم به نظرشان همان مجازات گرایی و تشدید مجازات ها است. ولی پس از مدتی که رییس جدید از بی فایده بودن و پرهزینه بودن این عمل اطمینان حاصل می کند، روند اعدام ها سیر نزولی می یابد! این وسط فقط ۴۰۰- ۵۰۰ نفر اعدام می شوند. آن زمان از خودم پرسیدم مگر این آقایان روسای جدید از روند کاری روسای قبلی مطلع نیستند. مگر تجربیات منتقل نمی شود که رییس جدید تصمیم می گیرد راه رفته را دوباره بپیماید؟

خبر رکورد زدن ایران در اعدام مجرمان مواد مخدر از اول تا شانزدهم ژوئیه ۲۰۱۱ به گزارش سازمان های حقوق بشری که از قضا مورد تکذیب مسوولان قوه قضاییه هم قرار نگرفته، و در مجامع حقوق بشری جهان سر و صدای زیادی به پا کرده است، مرا به یاد آن خاطره انداخت. خاطره تلخی که گویا دوباره دارد تکرار می شود! ۴۷ نفر ظرف ۱۶ روز اعدام شدند! و گویا فقط درپاییز گذشته در زندان وکیل آباد مشهد ۶۳ نفر به همین جرم اعدام شده بودند.

پرسش این است آیا این اعدام ها جز بی اعتبار کردن سیمای نظام اسلامی در جهان و خشن و اعدام محور جلوه دادن مقررات اسلامی اثری هم داشته است؟

اگر اثر داشته پس نیمی از جمعیت زندان ها را که مرتکبین این گونه جرایم هستند و اکثراً برای چندمین بار به همین جرم به زندان باز می گردند اعدام کنید تا واقعا جامعه اسلامی ما از شر مواد افیونی نجات یابد. ولی اگر اثری ندارد، لطفا دوباره آزموده را نیازمایید و آبروی احکام اسلامی را نبرید. اعدام مجرمین مواد مخدر تنها به استناد «مفسد» دانستن آنها توجیه می شود؛ اگر زمینه های این افساد چنان ریشه دار باشد که با این همه اعدام باز آب از آب تکان نخورد، بلکه مواد مخدر طبیعی به مواد مخدر صنعتی بدل شود و سن اعتیاد به شدت کاهش یابد و زندان ها از مجرمین مواد مخدر انباشته گردد واقعا چه توجیه شرعی برای ادامه این روند وجود خواهد داشت؟ آیا وقت آن نرسیده با استفاده از تجربیات سایر کشورها و علم جرم شناسی و به کار گیری ظرفیت علمی کشور به بررسی دقیق این پدیده اجتماعی بپردازیم و با راهکارهای علمی و عقلایی مشکل را حل کنیم؟

منبع سایت کلمه

دربارهٔ iraneziba

بهبهان دیار گل نرگس
این نوشته در جامعه ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s